Vyhľadávanie

Večná mladosť: zvýšenie produkcie omladzovacích hormónov

Znížením spotreby sacharidov získavate k dispozícii viacej omladzovacích hormónov, ktoré navyše nie sú blokované inzulínom, a dokážu tak ešte efektívnejšie regenerovať tkanivá nášho organizmu. Efekt „omladnutia“ je pri paleo strave veľmi častý.

Večná mladosťVáš organizmus sa regeneruje, „omladzuje“, prostredníctvom tzv. pohlavných hormónov (napr. testosterón, DHEA). Tieto sa prenášajú krvou do cieľových tkanív prostredníctvom tzv. globulínu (krvnej bielkoviny). Ako je vysvetlené v sekcii o životnej energii, pri konzumácii nad 150 gramov sacharidov denne sa do krvi dostáva množstvo nadbytočnej glukózy, ktorá sa správa ako toxická látka - viaže sa na bielkoviny v krvi a následne poškodzuje rôzne tkanivá organizmu. Náš organizmus sa jej preto snaží čo najrýchlejšie zbaviť, vylučuje teda vysoké množstvá inzulínu.

V prípade pohlavných hormónov platí, že vysoká spotreba sacharidov vytvára množstvo prebytočnej krvnej glukózy, ktorá následne poškodzuje globulín (máte teda k dizpozícii menšie zásoby pohlavných hormónov). Prebytočný inzulín navyše blokuje uvoľnenie pohlavných hormónov z globulínu do cieľových tkanív, takže tieto nemôžu naplniť svoju liečiacu a omladzovaciu funkciu.

Riešenie

Pri znížení spotreby sacharidov zamedzíte tvorbe prebytočnej krvnej glukózy, čím získate vyššie množstvo využiteľných pohlavných hormónov prenášaných globulínom. Vďaka zníženiu krvnej glukózy sa zníži aj tvorba inzulínu, ktorý následne neblokuje uvoľňovanie pohlavných hormónov do cieľových tkanív – v skratke, začnete mladnúť :-) Tento omladzujúci efekt je možné dosiahnuť prechodom na klasické paleo alebo ketogenické paleo. Podrobný návod nájdete v sekcii Sprievodca prechodom na paleo

Ďalšie benefity paleo nájdete v menu vľavo alebo v prehľade.

<< predchádzajúci benefit

nasledujúci benefit >>

 


Odborné informácie v článku vychádzajú z nasledujúcich zdrojov: Robb Wolf: Paleo diéta, 2011; Mark Sisson: Praveký plan, 2009