Vyhľadávanie

Nepriestrelná imunita: zvýšená odolnosť voči vírusom

Vaše biele krvinky si vedia poradiť s každým vírusom, pokiaľ ich neblokuje zbytočne vysoká krvná glukóza. Znížením príjmu sacharidov sa navždy zbavíte sezónnych prechladnutí a drobných vírusových ochorení.

Odolnosť voči vírusomAko je uvedené v sekcii o životnej energii, pri konzumácii nad 150 gramov sacharidov denne sa do krvi dostáva množstvo nadbytočnej glukózy, ktorú organizmus nemá ako efektívne využiť (navyše sa správa ako toxická látka). Krvná glukóza okrem toho zhruba 5 až 6 hodín po strávení začína blokovať funkciu bielych krviniek, prirodzených strážcov organizmu. Toto oslabenie sa deje prostredníctvom mechanizmu nazývaného kompetitívna inhibícia, pri ktorom nadbytočná glukóza bráni vitamínu C vstúpiť do bielej krvinky. Biela krvinka potom nie je schopná plniť svoju funkciu - brániť organizmus pred cudzími mikroorganizmami (vitamín C si môžete predstaviť ako chemickú zbraň, ktorú biela krvinka používa pri likvidácii nepriateľských vírusov).

Riešenie

Znížením spotreby sacharidov sa prestáva blokovať funkcia bielych krviniek, zvýšením príjmu zeleniny a ovocia sa do organizmu - a následne aj do bielych krviniek - začína dostávať významne vyššie množstvo vitamínu C (pozrite si našu nutričnú analýzu paleo stravy). Tieto dve zmeny majú za následok zvýšenie imunity organizmu - prudko stúpa odolnosť voči vírusom a baktériám. Pri prechode na klasické paleo alebo do nutričnej ketózy sa dá veľmi často pozorovať "zmiznutie" sezónnych chrípok, častých herpesov alebo bradavíc. Podrobný návod prechodu na klasické paleo alebo do ketózy nájdete v sekcii Sprievodca prechodom na paleo.

Ďalšie benefity paleo nájdete v menu vľavo alebo v prehľade.

<< predchádzajúci benefit

nasledujúci benefit >>

 


Odborné informácie v článku vychádzajú z nasledujúcich zdrojov: Robb Wolf: Paleo diéta, 2011; Mark Sisson: Praveký plan, 2009