Vyhľadávanie

Zlepšenie ústnej mikroflóry

Obmedzenie sacharidov v potrave veľmi rýchlo zlepší stav ústnej mikroflóry - ráno sa nebudíte s pachuťou v ústach, na jazyku sa nerobí povlak, zároveň prudko klesá pravdepodobnosť vzniku zubného kazu.

Ranný povlak v ústnej dutine, ako aj poškodzovanie zubnej skloviny sú spôsobované mikroorganizmami, ktoré sa živia prevažne uhľohydrátmi. Pri dlhodobej vysokej prítomnosti uhľohydrátov v potrave sa v ústach vytvára kyslé prostredie, ktoré narušuje prirodzenú mikroflóru a podporuje tvorbu zubného kazu, prípadne iných zápalových ochorení (paradentóza). Archeologické nálezy dokazujú, že naši paleolitickí predkovia (ktorí mali minimum uhľohydrátov v strave) mali spravidla bezchybný chrup. Pokazené zuby sa v archeologických vykopávkach začínajú objavovať až z obdobia neolitu - rozmachu poľnohospodárstva a zvýšenej spotreby uhľohydrátov.

Riešenie

Pri prechode na klasické alebo ketogenické paleo (t.j. pri významnom obmedzení uhľohydrátov) spozorujete zlepšenie stavu ústnej mikroflóry - ráno sa nebudíte s pachuťou v ústach, na jazyku sa nerobí povlak, zároveň prudko klesá pravdepodobnosť vzniku zubného kazu.

Ďalšie benefity paleo nájdete v menu vľavo alebo v prehľade.

<< predchádzajúci benefit


 


Odborné informácie v článku vychádzajú z nasledujúcich zdrojov: Robb Wolf: Paleo diéta, 2011; Mark Sisson: Praveký plan, 2009