Vyhľadávanie

Zlepšenie kvality pleti

Zlepšenie kvality pleti je jedným z najčastejších výsledkov paleo stravovania. Zvýšenie zásob omladzovacích hormónov a obrovský nárast v príjme antioxidantov zabezpečia vyhladenie vrások, zvýšenie pružnosti pokožky a odstránenie akné.

Ako je vysvetlené v sekcii o omladzovacích hormónoch, zníženie spotreby sacharidov zvyšuje využiteľné zásoby pohlavných hormónov, ktoré navyše dokážu efektívnejšie regenerovať tkanivá ľudského organizmu. Antioxidanty zlepšujú kvalitu pletiVýsledkom je "omladnutie" celého organizmu, ktoré sa najviditeľnejšie zvykne prejaviť práve na pleti. Paleo strava tak dokáže vyhladiť vrásky, zvýšiť pružnosť pokožky a často aj odstrániť akné. Pri globálnom prieskume paleo komunity v roku 2011 aj 2012 bolo práve zlepšenie pleti jedným z najčastejšie udávaných výsledkov.

Paleo výživa okrem zvýšenia účinkov omladzovacích hormónov prináša aj obrovský nárast v príjme antioxidantov. Ako je zjavné z analýzy nutričnej kvality paleo, takáto strava nám denne zabezpečí prísun cca 50 000 I.U. karotenoidov, pričom bežná "pestrá" strava obsahuje len zhruba 6000 I.U.. Karotenoidy spolu s vitamínom C a E patria do skupiny tzv. antioxidantov - látok, ktoré chránia naše tkanivá pred poškodzovaním voľnými radikálmi, toxickými látkami alebo žiarením. Dlhodobý príjem vysokých dávok antioxidantov spôsobuje, že sa postupne akumulujú vo všetkých tkanivách organizmu, a chránia ich tak pred poškodzovaním a starnutím. Vysoká akumulácia antioxidantov v pleti je teda ďalším vplyvom, ktorý prispieva k jej omladnutiu.

Riešenie

Zníženie príjmu sacharidov dosiahnete prechodom na klasické alebo ketogenické paleo. Vysoký príjem antioxidantov si zabezpečíte prechodom na akúkoľvek formu paleo výživy - "sladkú", klasickú aj ketogenickú. Podrobný návod na prechod nájdete v sekcii Sprievodca prechodom na paleo.

Ďalšie benefity paleo nájdete v menu vľavo alebo v prehľade.

<< predchádzajúci benefit

nasledujúci benefit >>

 


Odborné informácie v článku vychádzajú z nasledujúcich zdrojov: Robb Wolf: Paleo diéta, 2011; Mark Sisson: Praveký plan, 2009; výpočty pomocou stránky NutritionData