Vyhľadávanie

Sprievodné príznaky prechodu na paleo

Na rozdiel od väčšiny nutričných a diétnych autorov a webstránok otvorene konštatujeme, že pri praktizovaní paleo sa začiatočník môže dopustiť určitých chýb, ktoré môžu vyvolať rôzne sprievodné príznaky. Väčšina z nich sa však dá rýcho a efektívne odstrániť - kliknutím na tlačítko s názvom sa dozviete viac:

Bolesti hlavy


Zhoršené kognitívne schopnosti
Príznaky chrípky


Nezáujem o jedlo


Studené ruky a nohy
Búšenie srdca


Srdcové palpitácie


Zhoršená kvalita spánku
Svalové kŕče


Znížená výkonnosť


Nízke hodnoty ketónov
Vysoké hodnoty ketónov
Predčasné menštruačné krvácanie
Zápcha   

Príčina Riešenie
1. Zhoršená kvalita spánku sa zvyčajne prejavuje problémami so zaspávaním, plytkým spánkom, prípadne náhlym predčasným prebudením.   Tomuto príznaku vo väčšine prípadov predchádza strata chuti do jedla, nezáujem o jedlo či zabúdanie na jedlo. Zhoršený spánok môže byť spôsobený nadmerným vylučovaním stresových hormónov (kortizol, adrenalín), pretože organizmus si myslí, že zomiera od hladu. Stresové hormóny majú za úlohu uvoľniť bielkoviny (amino kyseliny) zo svalových tkanív, aby sa tieto mohli v pečeni prostredníctvom glukoneogenézy premeniť na glukózu (viac informácií).
Je potrebné zvýšiť kalorický príjem. Ak si to môžete dovoliť, pridajte si do stravy viac sacharidov (ovocie, orechy, zemiaky). Ak sacharidy nechcete zvyšovať (napr. ak sa zaoberáte prechodom do ketózy), pridajte predovšetkým tuky. V extrémnych prípadoch, ak vám naozaj nechutí jesť, môžete zabezpečiť dostatočný kalorický príjem napr. vypitím 1 deci olivového oleja. Olej treba zajesť zeleninou, aby vás neprehnalo.
2. Zhoršená kvalita spánku môže byť spôsobená aj privysokými dávkami liekov, (ak nejaké užívate), napr. steroidných alebo protizápalových. Prechodom do tukového metabolizmu znižujete zápalové procesy v organizme (viac info), kvôli čomu môžu byť vaše lieky zrazu prisilné. Ak je kvalita spánku ovplyvnená privysokými dávkami liekov, zvykne ju sprevádzať zlepšenie symptómov ochorenia. Skontrolujte príbalový leták svojich liekov. Pokiaľ medzi vedľajšie účinky patrí zhoršenie kvality spánku (insomnia), pravdepodobne ste našli príčinu svojho problému. O prípadnom znižovaní liekov sa musíte poradiť so svojim lekárom.