Vyhľadávanie

Sprievodné príznaky prechodu na paleo

Na rozdiel od väčšiny nutričných a diétnych autorov a webstránok otvorene konštatujeme, že pri praktizovaní paleo sa začiatočník môže dopustiť určitých chýb, ktoré môžu vyvolať rôzne sprievodné príznaky. Väčšina z nich sa však dá rýcho a efektívne odstrániť - kliknutím na tlačítko s názvom sa dozviete viac:

Bolesti hlavy


Zhoršené kognitívne schopnosti
Príznaky chrípky


Nezáujem o jedlo


Studené ruky a nohy
Búšenie srdca


Srdcové palpitácie


Zhoršená kvalita spánku
Svalové kŕče


Znížená výkonnosť


Nízke hodnoty ketónov
Vysoké hodnoty ketónov
Predčasné menštruačné krvácanie
Zápcha   

Príčina Riešenie
Tento problém sa týka tých, ktorí si prechod do nutričnej ketózy monitorujú prostredníctvom ketomeru. Počas šiestich týždňov prechodu do ketózy môžu vaše hodnoty ketónov vyskočiť nad optimálnu hranicu (3 mmol/l). Takáto zvýšená koncentrácia naznačuje, že vaše telo nevie optimálne hospodáriť s ketónmi - pečeň ich síce vyrába, ale vaše tkanivá ich nevedia využiť. Vysoké hodnoty ketónov v krvi sú spravidla sprevádzané vysokými hodnotami ketónov v moči. Všetky tieto príznaky naznačujú, že váš organizmus sa za daných podmienok nevie optimálne prepnúť do ketózy. Príčiny tohto problému nie sú známe. Váš prechod do ketózy je bohužiaľ nutné prerušiť. Vysoká koncentrácia ketónov v krvi je toxická - nad 20 mmol/l už hovoríme o ketoacidóze. Začnite si po malých dávkach zvyšovať denný príjem sacharidov, až kým sa nedostanete k pomerom popísaným v zložení paleo jedálneho lístka. Návrat z ketózy do tukového metabolizmu odporúčame sledovať (aby ste sa uistili, že koncentrácia ketónov v krvi dostatočne klesla).

Odborné aj praktické informácie v článku vychádzajú z nasledujúcich zdrojov: Stephen Phinney, Jeff Volek: The Art and Science of Low Carbohydrate Performance, 2012, Eric H. Kossoff M.D., John Freeman, Zahava Turner, James Rubenstein: Ketogenic Diets: Treatments for Epilepsy and Other Disorders, 2011, Eric C. Westman, Stephen Phinney, Jeff Volek: The New Atkins for a New You, 2010