Vyhľadávanie

Problematické látky v potrave

Nasledujúca tabuľka zobrazuje problematické látky v potravinách - popis ich účinkov na ľudské zdravie,  benefity pri vylúčení z potravy, a v ktorých potravinách sa nachádzajú:


uhľohydráty
solanín
fytáty
kazeín
glutén

omega-6
sladidlá
lektín
laktóza
"e-čka"
Účinky na
ľudské
zdravie:
Glutén je z fyzikálneho hľadiska lepkavá hmota (vyrába sa z neho napr. lepidlo na papier), ktorú nedokážeme stráviť napriek akejkoľvek predchádzajúcej úprave potravín - mechanickej, tepelnej, či biochemickej (fermentácia). Jedením veľkého množstva obilnín sa do tenkého čreva spolu s ďalšou potravou dostáva veľké množstvo gluténu, ktorý sa lepí na steny tenkého čreva a komplikuje proces trávenia. Aj v prípade gluténu sa teda potvrdzuje "vegetariánske" tvrdenie, že trávenie mäsa súčasne s obilninami je skutočne nedokonalé a zdraviu škodlivé.

Glutén (t.j. lepok) a lektín sú bielkoviny rastlinného pôvodu, ktoré ľudský organizmus nedokáže efektívne metabolizovať, napriek akejkoľvek predchádzajúcej úprave (tepelnej, mechanickej, alebo fermentácii). Glutén aj lektín sa v ľudskom tele správajú podobne ako vírus: dokážu preniknúť do vnútra bunky a následne ju zničiť, čím vytvárajú miniatúrne zápalové ložiská. Pri vysokej spotrebe gluténu a lektínu v potrave tak poškodzujeme bunky tenkého čreva, čím zvyšujeme jeho priepustnosť (vzniká tzv. "deravé črevo"). Cez poškodené steny tenkého čreva sa do krvného obehu dostávajú nielen spomínaný glutén a lektín, ale aj vírusy, plesne a baktérie, ktoré následne vo zvýšenej miere napádajú vnútorné tkanivá organizmu.
Benefity
pri vylúčení
z jedálneho
lístka:
Nárast životnej energie a výkonnosti | Zvýšená odolnosť voči vírusom | Eliminácia tráviacich problémov | Utlmenie zápalových ochorení | Eliminácia sezónnych alergií | Prevencia zápalových civilizačných ochorení | Zrýchlená regenerácia organizmu
V kritickom
množstve
sa nachádza
:
Obilniny a strukovinyNeolitické doplnky
Pokiaľ zvažujete stravovanie s minimom problematických látok, ale neviete presne ako na to, vyskúšajte našu novú knihu, Moderné paleo za 28 dní. Obsahuje kompletný stravovací plán - paleo recepty na 4 týždne, vrátane nákupných zoznamov a praktických odporúčaní (kúpiť tu). Ak nemáte čas si doma variť, vyskúšajte naše paleo krabičky – čerstvá celodenná strava pripravená podľa princípov paleo (objednať tu).

 

Odborné informácie v článku vychádzajú z nasledujúcich zdrojov: Mark Sisson: The Primal Blueprint, 2009, Robb Wolf: The Paleo Solution: The Original Human Diet, 2011, Joan Matthews Larson: Depression-Free, Naturally, 2011, Julia Ross: The Mood Cure, 2003, Chris Kresser: Personal Paleo Code, 2011, Krispin Sullivan: The Lectin Report, 2012