Vyhľadávanie

Prevencia zápalových civilizačných ochorení

Aj keď si netrúfame tvrdiť, že poznáme návod na liečbu vážnych civilizačných ochorení, anekdotické skúsenosti dokazujú, že nutričná ketóza dokáže významne podporiť liečbu rakoviny, sklerózy, Alzheimerovej či Parkinsonovej choroby.

Mnohé zápalové civilizačné ochorenia sú z veľkej časti spôsobené len samotným prebytkom krvnej glukózy a následne prebytkom inzulínu (viď článok o znižovaní hmotnosti alebo o cukrovke). Aj keď si netrúfame tvrdiť, že poznáme návod na liečbu najvážnejších civilizačných ochorení, anekdotické skúsenosti dokazujú, že ketogenické paleo dokáže pomôcť napríklad s riešením nasledujúcich problémov:

  1. Výskumy rakoviny potvrdzujú, že väčšina rakovinových buniek sa živí krvnou glukózou. V prípade, že sa prostredníctvom ketogenického paleo metabolizmus prepne do stavu nutričnej ketózy, pri ktorej sa väčšina tkanív organizmu živí tzv. ketónmi, zníži sa podiel krvnej glukózy a zastavuje tak vyživovanie rakovinových buniek. Zatiaľ čo väčšina mozgových buniek, orgánov a svalovZelenina je kľúčový faktor liečby zápalových civilizačných ochorení. je schopná brať svoju energiu z ketónov, rakovinové bunky bez dostatočného prísunu glukózy odumierajú. Viac informácií o nutričnej ketóze si môžete prečítať tu.
  2. Skleróza multiplex, Alzheimerova a Parkinsonova choroba sú považované za zápalové ochorenia spôsobené kombináciou inzulínovej rezistencie a zníženej kvality membrán mozgových buniek. Ako vysvetľujeme v článku o cukrovke, dlhodobé prebytky krvnej glukózy a dlhodobo vysoká hladina inzulínu v krvi môžu vyvolať inzulínovú rezistenciu mozgových buniek, ktoré následne nie sú schopné využívať glukózu ako zdroj energie a začínajú odumierať. Pri prechode do nutričnej ketózy však zrazu začnú dostávať nový druh pohonnej hmoty - ketóny, ktoré aj napriek inzulínovej rezistencii dokážu využívať. Znížením prísunu polynasýtených mastných kyselín typu omega 6 sa začína zvyšovať kvalita bunkových membrán a tým pádom aj kvalita a odolnosť mozgových buniek (mozog je z veľkej časti tvorený práve mastnými kyselinami).

Všeobecným prínosom paleo výživy pri akomkoľvek civilizačnom ochorení je jej silný protizápalový charakter a extrémne vysoká nutričná kvalita - faktory, ktoré vo významnej miere podporujú akýkoľvek liečebný proces. Návod na prechod do nutričnej ketózy nájdete v sprievodcovi prechodom do ketózy.

Ďalšie benefity paleo nájdete v menu vľavo alebo v prehľade.

<< predchádzajúci benefit

nasledujúci benefit >>

 


Odborné informácie v článku vychádzajú z nasledujúcich zdrojov: Stephen Phinney, Jeff Volek: The Art and Science of Low Carbohydrate Performance, 2012; Eric H. Kossoff M.D., John Freeman, Zahava Turner, James Rubenstein: Ketogenic Diets: Treatments for Epilepsy and Other Disorders, 2011