Vyhľadávanie

Prehľad úspešných diét

Nasledujúca tabuľka obsahuje zhrnutie princípov významných liečivých a zoštíhľujúcich diét, ktoré sú postavené na obmedzení uhľohydrátov a/alebo alergénov v strave. Kliknutím na tlačítko s názvom diéty sa zobrazia prehľadové informácie pre danú diétu.


Krvná skupina

Nízko-
uhľohydrátová

Paleolitická
diéta

Atkinsova diéta

Protiplesňová
diéta

Proti depresii

Ketogenická
diéta

Dukanova diéta

Clean eating

Zhrnutie
Protagonisti John Freeman
Eric Kossoff MD
Dr. Stephen D. Phinney
Dr. Jeff S. Volek

Filozofia v skratke Ľudský organizmus sa pri nedostatku uhľohydrátov v potrave prepína do ketózy (resp. "keto-adaptovaného" stavu), ktorá je preňho optimálnym metabolickým módom. Ketóza optimalizuje energetický manažment ľudského tela a dokáže efektívne zabrániť, alebo aj odstrániť rôzne civilizačné choroby. S konceptom ketózy čiastkovo pracuje väčšina low-carb a paleo diét. Ketózu je možné priamo aj nepriamo merať v domácich podmienkach (ketomer, glukomer, ketostix).
Odporúčané potraviny Počas úvodných fáz predovšetkým potraviny s veľmi nízkym obsahom uhľohydrátov:
- mäso
- zelenina
- živočíšne tuky a neškodné rastlinné tuky
- fermentované mliečne výrobky
- bielkovinové produkty z obilnín a strukovín (tofu, tempeh, ...)
Podmienené potraviny Filozofia diéty po ukončení keto-adaptácie (cca 6 týždňov) v zásade povoľuje akékoľvek potraviny, pokiaľ nenarušia stav ketózy. Preto je možné konzumovať aj potraviny s vysokým obsahom uhľohydrátov, pokiaľ sú konzumované v malých množstvách a s dostatočným časovým odstupom.
Nevhodné potraviny
Slabé stránky diéty Ketogenická diéta - napriek tomu, že ju lekárska komunita používa na liečenie detskej epilepsie už zhruba 100 rokov - je málo preskúmaná z biochemického hľadiska a neuspokojivo popísaná z užívateľského hľadiska (nekompletné inštrukcie, nekompletné zoznamy možných problémov).
Zdravotné riziká Prechod do stavu ketózy (resp. keto-adaptácie) musí byť zrealizovaný podľa presných pravidiel, inak hrozia rôzne vedľajšie účinky. Prechod do ketózy tiež môže interferovať s rôznymi liekami (kortikosteroidy, antikoncepcia, ...).