Vyhľadávanie

Prehľad úspešných diét

Nasledujúca tabuľka obsahuje zhrnutie princípov významných liečivých a zoštíhľujúcich diét, ktoré sú postavené na obmedzení uhľohydrátov a/alebo alergénov v strave. Kliknutím na tlačítko s názvom diéty sa zobrazia prehľadové informácie pre danú diétu.


Krvná skupina

Nízko-
uhľohydrátová

Paleolitická
diéta

Atkinsova diéta

Protiplesňová
diéta

Proti depresii

Ketogenická
diéta

Dukanova diéta

Clean eating

Zhrnutie
Protagonisti Pierre Dukan
Filozofia v skratke Princíp úspechu dukanovej diéty je postavený na obmedzení príjmu uhľohydrátov. Jadrom chudnúcej fázy dukanovej diéty je mäso a zelenina, podobne ako pri väčšine low-carb a paleo diét. Ďalšie fázy tejto diéty predpisujú zvláštny mix potravín, či obmedzenie príjmu zeleniny, kvôli čomu hrozí zhoršenie nutričnej kvality prijímanej potravy.
Odporúčané potraviny V úvodných fázach:
- mäso
- zelenina
Podmienené potraviny V záverečnej fáze všetky potraviny.
Nevhodné potraviny
Slabé stránky diéty Relatívne komplikované pravidlá bez primeranej odbornej argumentácie.
Absentuje zoznam možných problémov a ich riešení (troubleshooting).
Zdravotné riziká Pravidelné vylučovanie zeleniny z jedálneho lístka a zužovanie potravy len na živočíšne bielkoviny môže viesť k rôznym zdravotným komplikáciám.
Diéta má potenciál aktivovať stav ketózy, o čom autor pravdepodobne vôbec nevie. Ketóza môže byť zdraviu prospešná, ale v prípade nedodržania presných pravidiel môže viesť k rôznym zdravotným komplikáciám.

Pokiaľ zvažujete nízkosacharidovú diétu, a neviete ako na to, vyskúšajte našu novú knihu, Moderné paleo za 28 dní. Obsahuje kompletný stravovací plán - paleo recepty na 4 týždne, vrátane nákupných zoznamov a praktických odporúčaní (kúpiť tu). Ak sa vám nechce doma variť, vyskúšajte naše paleo krabičky – čerstvú celodennú stravu pripravenú podľa princípov paleo (objednať tu).