Vyhľadávanie

Prehľad úspešných diét

Nasledujúca tabuľka obsahuje zhrnutie princípov významných liečivých a zoštíhľujúcich diét, ktoré sú postavené na obmedzení uhľohydrátov a/alebo alergénov v strave. Kliknutím na tlačítko s názvom diéty sa zobrazia prehľadové informácie pre danú diétu.


Krvná skupina

Nízko-
uhľohydrátová

Paleolitická
diéta

Atkinsova diéta

Protiplesňová
diéta

Proti depresii

Ketogenická
diéta

Dukanova diéta

Clean eating

Zhrnutie
Protagonisti Peter D'Adamo
Filozofia v skratke Každá krvná skupina vznikla v inom historickom období a je preto prispôsobená na iný druh potravy. Úspech tejto diéty je pravdepodobne založený na skutočnosti, že najrozšírenejšej krvnej skupine - nula - odporúča stravu veľmi podobnú paleo diéte (vylúčenie uhľohydrátov a alergénov z potravy).
Odporúčané potraviny Pre rôzne krvné skupiny sú odporúčané potraviny rôzne.
Podmienené potraviny
Nevhodné potraviny Rafinované potraviny (múka, cukor, rastlinné oleje).
Slabé stránky diéty Vhodnosť alebo nevhodnosť rôznych potravín pre rôzne krvné skupiny doteraz nebola potvrdená na biochemickej (laboratórnej) úrovni. Diéta je neuspokojivo popísaná z užívateľského hľadiska (nesystematický prístup, nekompletné inštrukcie, nekompletné zoznamy možných problémov).
Zdravotné riziká Vylúčenie uhľohydrátov z potravy môže vyvolať stav ketózy, ktorému sa autor vôbec nevenuje (pravdedpodobne o ňom ani nevie). Ketóza môže byť zdraviu prospešná, ale v prípade nedodržania presných pravidiel môže viesť k rôznym zdravotným komplikáciám.