Vyhľadávanie

Prehľad úspešných diét

Nasledujúca tabuľka obsahuje zhrnutie princípov významných liečivých a zoštíhľujúcich diét, ktoré sú postavené na obmedzení uhľohydrátov a/alebo alergénov v strave. Kliknutím na tlačítko s názvom diéty sa zobrazia prehľadové informácie pre danú diétu.


Krvná skupina

Nízko-
uhľohydrátová

Paleolitická
diéta

Atkinsova diéta

Protiplesňová
diéta

Proti depresii

Ketogenická
diéta

Dukanova diéta

Clean eating

Zhrnutie
Protagonisti
Filozofia v skratke Vysoký podiel uhľohydrátov v strave podporuje premnoženie plesní a kvasiniek v ľudskom organizme. Tieto následne spôsobujú prekyslenie organizmu a mnohé civilizačné ochorenia. Dočasným odstránením uhľohydrátov zo stravy sa dajú plesne "vyhladovať", vďaka čomu zmiznú aj mnohé zdravotné problémy.
Odporúčané potraviny Potraviny s nízkym obsahom uhľohydrátov:
- mäso
- zelenina
- orechy
- živočíšne tuky
- neškodné rastlinné tuky
- fermentované mliečne výrobky
- bielkovinové výrobky zo strukovín a obilnín
Podmienené potraviny Potraviny s vysokým obsahom uhľohydrátov:
- ovocie
- cukor
- múka
- škrobové potraviny
Nevhodné potraviny
Slabé stránky diéty Premnoženie plesní a kvasiniek v organizme nie je možné potvrdiť odberom a rozborom krvi (ani iných biologických materiálov). Nie je vylúčené, že diéta funguje len vďaka princípom low-carb.
Diéta je koncipovaná ako krátkobá, jednorázová, s cieľom odstránenia plesní.
Zdravotné riziká Diéta popisuje tzv. Herxheimerovu reakciu, ktorá by mala byť reakciou organizmu na odumierajúce mikroorganizmy. Diéta v nedostatočnej miere popisuje, akým spôsobom sa dajú odstrániť príznaky tejto reakcie. Je možné, že v skutočnosti sa jedná o príznaky prechodu organizmu do ketózy.

Pokiaľ zvažujete protiplesňovú diétu, a neviete ako na to, vyskúšajte našu novú knihu, Moderné paleo za 28 dní. Obsahuje kompletný stravovací plán - paleo recepty na 4 týždne, vrátane nákupných zoznamov a praktických odporúčaní (kúpiť tu). Ak sa vám nechce doma variť, vyskúšajte naše paleo krabičky – čerstvú celodennú stravu pripravenú podľa princípov paleo (objednať tu).