Vyhľadávanie

Najrozšírenejšie mýty o strave

V tejto časti popisujeme zvyčajné mýty a nepresné informácie o strave, s objektívnym vysvetlením danej témy a odkazom na vysvetľujúce články na tejto stránke.

1. Z tuku sa priberá

Nie, nepriberá. Stabilné a kvalitné tuky (živočíšna masť, olivový, kokosový olej) sú najefektívnejším zdrojom energie. Ak vylúčite zo stravy uhľohydráty, prestanete priberať, resp. nebudete si musieť kontrolovať množstvo jedla. Signálny mechanizmus nasýtenia funguje pri tukovom metabolizme dokonalo (čo sa nedá tvrdiť o uhľohydrátovom metabolizme). Cukrov (nielen sladké jedlá, ale všetky uhľohydráty) môžete zjesť koľko chcete, aj tak budete najneskôr o pár hodín opäť hladní alebo pažraví. Medzi zdravé tuky nepatrí väčšina rastlinných olejov kvôli vysokému podielu mastných kyselín omega 6.

2. Soľ je škodlivá

Soľ, podobne ako tuk, získala neprávom zlé meno. Ak v strave znížime vysoký podiel uhoľhydrátov - škrobové potraviny, obilniny, strukoviny a všetky rafinované a iné cukry - soľ nielenže nebude predstavovať problém, ale jej spotrebu bude dokonca potrebné zvýšiť (platí pre klasické paleo a ketogenické paleo).

3. Uhľohydráty sú nevyhnutné a majú tvoriť väčšinu prijatej potravy

Naopak. Vôbec ich nepotrebujete. Áno, je to tak, že reklamy na cereálie, aj odporúčania svetových inštitúcií sú nesprávne, škodlivé, nebezpečné a nepravdivé. Bez všetkého, čo obsahuje múku, cukor a škroby (dokonca aj bez väčšiny ovocia) sa nielen v pohode zaobídete, ale navyše - zbavíte sa nadváhy, znížite riziko civilizačných chorôb a budete sa neporovnateľne lepšie cítiť. Len tak naokraj - civilizačné choroby. Spôsobuje ich "civilizácia" - t.j. predovšetkým strava, ktorú sme nepoznali a nejedli, kým sme neboli "civilizovaní" :)

Odhadom 75-80 percent potravín v hypermarkete sú potraviny, ktoré by sme vôbec, ale naozaj vôbec nemali jesť. Sú umelé, plné konzervantov, cukrov, škrobov, dochucovadiel. Sú však lacné na výrobu a jednoducho sa skladujú. Všetko pečivo, cereálie, sladkosti, cestoviny... lacný a jednoduchý spôsob ako nasýtiť masy. S minimálnou nutričnou hodnotou.

4. Vajíčka zvyšujú cholesterol v krvi

Vajíčka sú z hľadiska nutričných hodnôt ideálna potravina. Pri správnom zložení stravy (viď Zloženie paleo jedálneho lístka) nehrozí žiadny vysoký cholesterol a ak vám chutia, jedzte vajíčka každé ráno. Samozrejme so zeleninou a bez chleba. Ľudské telo denne v pečeni vyrába zhruba 1,4 gramu cholesterolu nezávisle na tom, koľko ho zjete vo svojej strave (pre predstavu - 1 vajíčko obsahuje cca 0,2 g cholesterolu). Cholesterol je základná stavebná látka bunkových membrán, hormónov, žlče, či vitamínu D. Skutočným problémom je "zlý" druh cholesterolu typu LDL-B, ktorý sa vytvára predovšetkým pri vysokej spotrebe uhľohydrátov (viac info).

5. Ak chceme schudnúť, treba obmedziť množstvo jedla

Dokonca ani všeobecne akceptovaná rovnica o príjme a výdaji energie nie je úplne jednoznačná, pretože metabolizmus je komplikovaný. Časť energie z jedla sa totiž spotrebuje na samotné trávenie, ďalšia časť slúži ako stavebný materiál. Problém stravy bohatej na uhľohydráty je, že pocit nasýtenia príde neskoro alebo vôbec. A tak zjeme oveľa viac ako treba a ako potrebujeme. Ak je však v strave dosť kvalitných tukov, kvalitné bielkoviny a vláknina, dáte telu šancu znovu získať svoju pôvodnú schopnosť pravdivo signalizovať nasýtenie. Aj krotitelia vedia, že nažratý lev "má na háku", ale zažili ste už pocit, že "ďalší keksík nezvládnem"?

6. Mäso prekysľuje organizmus

Za tento dramatický omyl môže v podstate vegetariánstvo. Kombinácia obilnín a škrobov s bielkovinami je úplne nevhodná. Spôsobuje problémy s trávením, prekyslenie, zápaly v tele. Lenže na vine nie je mäso. Mäso so zeleninou vám strávi ľahko, nehrozí žiadne prekyslenie ani zápaly.

7. Ovocia treba jesť veľa a denne

Vôbec nie. V prírode je ovocia pomerne málo a je sezónne a viazané na lokalitu. Dať si namiesto večere tri jablká alebo banán je veľký omyl. Ovocie, okrem bobuľového, obsahuje príliš veľa cukru, nezasýti, len neprirodzene zvýši hladinu glukózy v krvi. Vaša strava bude bohatá na antioxidanty, vitamíny a minerály aj pri nízkej spotrebe ovocia (pozrite si nutričnú analýzu).

8. Celozrnné obilniny sú zdravé, resp. zdravšie ako ostatné

Žiadne obilniny nie sú prirodzenou stravou pre človeka. Zrno a všetky jeho podoby sú zbytočnou záťažou na trávenie, navyše s veľmi nízkymi nutričnými hodnotami. Okrem nebezpečného lepku obsahujú obilniny fytáty, ktoré naviac zabraňujú tomu, aby sme prípadné hodnotné látky dokázali z obilnín aj reálne využiť. Rovnako ako narastá výskyt cukrovky kvôli nadmernej konzumácii uhľohydrátov, zvyšuje sa aj výskyt celiakie. Je to prirodzený následok, alergická reakcia organizmu na dlhodobý boj s lepkom (gluténom).

9. Bielkoviny a tuky sú ťažko stráviteľné

Ryba, petržlen, citrónTento omyl vznikol preto, že nám civilizácia okrem iného priniesla možnosť vyrábať potraviny a kombinovať jedlá úplne neprirodzeným spôsobom. V prírode a v čerstvej strave sa bielkoviny a tuky nikdy nenáchádzajú spolu s uhľohydrátmi a to je základný problém. Akékoľvek mastné, čerstvé mäsko, alebo rybku strávite bez problémov, ak nahradíte zemiaky, ryžu, chlieb alebo cestoviny zeleninou. A popritom bude vaše jedlo neporovnateľne nutrične bohatšie a menej kalorické.

10. Pre každého je vhodná iná strava.

No, až takí rozdielni nie sme. Geneticky sme si podobnejší (globálna populácia a všetky rasy) ako jedna tlupa šimpanzov. Základ našej stravy a jej principiálne zloženie je zo zdravotného hľadiska rovnaké. Odlišnosti a výnimky sú, ale nie je ich tak veľa. Ak odhliadneme od ideologických motivátorov (nejem mäso lebo nechcem zabíjať zvieratá), ostáva jednoduchá rovnica. Najlepšia strava je prirodzená - t.j. to, čo sa dá nájsť v prírode, a dalo sa v nej nájsť predtým ako sme objavili poľnohospodárstvo.