Vyhľadávanie

Liečba vysokého krvného tlaku stravou

Na Slovensku má zvýšený alebo vysoký krvný tlak približne každý tretí dospelý človek. Dlhodobo vysoký krvný tlak zvyšuje riziko srdcovo-cievnych ochorení. Na úpravu tlaku existuje množstvo účinných liekov, najväčším a najúčinnejším liekom je však náš životný štýl a zloženie našej stravy.

 

Prečo máme vysoký krvný tlak?

Vysoká konzumácia sacharidov vedie k tvorbe vysokých zásob glykogénu (skladová forma škrobu). Glykogén obsahuje významný podiel draslíka. Ľudský organizmus na prenos vzruchov vo svojej nervovej sústave používa tzv. elektrolyty - sodík a draslík. Na to, aby nervová sústava fungovala optimálne, sa musia obidva tieto prvky v ľudskom tele nachádzať v presnom pomere. Ak teda zvýšeným príjmom sacharidov zvyšujete zásoby glykogénu, zvyšujete tým pádom aj zásoby draslíka. Vaše telo preto začne reagovať aj zvyšovaním zásob sodíka, ktoré zabezpečí jednoducho - obličky prestanú sodík vylučovať z krvného obehu. Vysoký podiel sodíka v krvnom obehu je všeobecne považovaný za jednu z hlavných príčin vysokého krvného tlaku.

Vhodná úprava stravy vedie k systematickému zníženiu vysokého tlaku krvi

Znížením objemu sacharidov v strave sa vaše telo začne zbavovať zásob glykogénu a tým pádom aj draslíka. Aby sa udržala rovnováha elektrolytov, obličky preto začnú vylučovať prebytočný sodík, vďaka čomu začne klesať aj krvný tlak. Úprava tlaku na normálne hodnoty je jedným z najčastejšie pozorovaných prínosov paleo stravovania sa.

Upozornenie: ak užívate lieky na vysoký krvný tlak, je nevyhnutné pri prechode na paleo absolovať lekársku kontrolu. Je totiž potrebné preveriť, či vaše lieky proti vysokému krvnému tlaku nezačali byť prisilné. Dávkovanie liekov si nikdy neupravujte sami.

Ak máte vysoký krvný tlak, liečený alebo neliečený, náš lekár vám urobí potrebné vyšetrenia a odporučí ďalší postup vrátane konkrétnej zmeny v stravovaní. Podľa vašich požiadaviek (a chutí) vám vypracujeme personalizovaný nutričný plán. Objednajte sa teraz, napíšte na info@paleo.sk.