Vyhľadávanie

Liečba tráviacich ťažkostí stravou

Nadúvanie, plynatosť, zápchy, hnačky, pálenie záhy, kŕče pri trávení - to všetko sú nepríjemné komplikácie, na ktoré si mnohí z nás časom zvykli, a považujú ich za bežný prejav. Každý z vyššie uvedených javov znamená, že naše telo bojuje s neoptimálnou stravou. Ak takéto signály dlhodobo ignorujeme, rastie pravdepodobnosť vzniku chronických tráviacich ochorení.

 

Prečo máte komplikované trávenie

Ak máte ktorýkoľvek z vyššie uvedených tráviacich problémov, je vysoko pravdepodobné, že vaša strava obsahuje príliš veľa problematických látok. Za štatisticky najproblematickejšie látky obsiahnuté v našej potrave možno z hľadiska vplyvu na tráviace procesy považovať lepok, fytáty a laktózu.

Lepok, (glutén), je rastlinná bielkovina, ktorá sa nachádza vo väčšine obilnín. Glutén nedokážeme stráviť napriek akejkoľvek predchádzajúcej úprave potravín - mechanickej, tepelnej, či fermentácii. Jedením veľkého množstva obilnín sa do tenkého čreva spolu s ďalšou potravou dostáva veľké množstvo gluténu, ktorý sa lepí na steny tenkého čreva a komplikuje proces trávenia.

Fytáty, (nachádzajúce sa predovšetkým v obilninách, strukovinách a v menšej miere v orechoch), blokujú absorpciu nutrientov z potravy. Ďalšou problematickou vlastnosťou fytátov je interakcia s tráviacimi enzýmami, ktoré následne nie sú schopné efektívne rozložiť zjedenú potravu.

Laktóza je mliečny cukor, ktorý veľká časť dospelej populácie nedokáže optimálne stráviť.

 

Pozitívny vplyv paleo stravy na trávenie

Bezproblémové trávenie je po úprave hmotnosti druhým najčastejšie menovaným prínosom paleo stavovania sa. Je to preto, že paleo jedálny lístok obsahuje minimálne množstvo problematických látok a potenciálnych alergénov. V najväčších množstvách sú problematické látky zastúpené v obilninách a strukovinách, a tiež v mliečnych výrobkoch, hlavne nefermentovaných.

Ak máte záujem, radi vám vypracujeme individuálny nutričný plán podľa vaších chuťových preferencií a konkrétnych cieľov. Objednajte sa teraz, napíšte na info@paleo.sk