Vyhľadávanie

Liečba oslabenej imunity stravou

Zvykli sme si, že pár krát do roka každého z nás chytí chrípka, prechladnutie, viróza. Zmena stravy dokáže obnoviť schopnosť nášho tela bojovať s bežnými vírusmi efektívnejšie.

Ako funguje imunita a čo ju oslabuje?

Naše biele krvinky si vedia poradiť s mnohými bežnými vírusmi, pokiaľ ich neblokuje zbytočne vysoká hladina krvnej glukózy. Znížením príjmu sacharidov sa navždy zbavíte sezónnych prechladnutí a drobných vírusových ochorení.

Pri konzumácii nad 150 gramov sacharidov denne sa do krvi dostáva množstvo nadbytočnej glukózy, ktorú organizmus nemá ako efektívne využiť (navyše sa správa ako toxická látka). Krvná glukóza okrem toho približne 5 až 6 hodín po strávení začína blokovať funkciu bielych krviniek, prirodzených strážcov organizmu. Toto oslabenie sa deje prostredníctvom mechanizmu nazývaného kompetitívna inhibícia, pri ktorom nadbytočná glukóza bráni vitamínu C vstúpiť do bielej krvinky. Biela krvinka potom nie je schopná plniť svoju funkciu - brániť organizmus pred cudzími mikroorganizmami (vitamín C si môžete predstaviť ako chemickú zbraň, ktorú biela krvinka používa pri likvidácii nepriateľských vírusov).

Vplyv paleo stravy na imunitu

Znížením spotreby sacharidov sa prestáva blokovať funkcia bielych krviniek, zvýšením príjmu zeleniny a ovocia sa do organizmu - a následne aj do bielych krviniek - začína dostávať významne vyššie množstvo vitamínu C (pozrite si našu nutričnú analýzu paleo stravy). Tieto dve zmeny majú za následok zvýšenie imunity organizmu - prudko stúpa odolnosť voči vírusom a baktériám. Pri stravovaní sa podľa princípov moderného palea sa dá veľmi často pozorovať zmiznutie sezónnych chrípok, prechladnutí alebo častých herpesov.

Ak vás trápia časté chrípky a prechladnutia, je pravdepodobné, že vaša strava nemá optimálne zloženie. Ak máte záujem, na základe vášho zdravotného stavu a krvných výsledkov vám radi vypracujeme individuálny nutričný plán. Objednajte sa teraz, napíšte na info@paleo.sk.