Vyhľadávanie

Liečba obezity stravou

Obezita úzko súvisí nielen s množstvom prijatej stravy, ale tiež s jej zložením. Strava bohatá na cukry vedie k systematickému prejedaniu sa a k nadváhe. Stravovanie sa podľa princípov paleo znamená prirodzenú úpravu hmotnosti a jej ľahkú udržateľnosť na optimálnej úrovni.

 

Počet ľudí s nadváhou a obezitou sa neustále zvyšuje. Tento trend úzko súvisí so zmenami, ktoré nastali v stravovaní za ostatných niekoľko desaťročí. V USA narástla ročná spotreba cukru za posledných 150 rokov desaťnásobne. Denný príjem energie vzrástol v USA za cca 50 rokov o 500 kalórií. Priemerná spotreba mäsa, mliečnych výrobkov, zeleniny a ovocia ostáva konštantná. Za nárastom kalorického príjmu sú tri kategórie potravín: rafinované cukry, rastlinné oleje a tuky, a múka a cereálne výrobky.

Nárast príjmu kalórií

Naša denná spotreba sacharidov významne vplýva na našu rastúcu hmotnosť. Prebytok sacharidov v potrave spôsobuje veľké výkyvy hladín glukózy a inzulínu. Po jedle s vysokým obsahom sacharidov významne stúpne hladina glukózy v krvi a následne sa vylúči veľké množstvo inzulínu, ktorý dostane glukózu opäť na normálnu úroveň. Na pokles glukózy telo reaguje pocitmi hladu. Strava bohatá na sacharidy vedie kvôli týmto veľkým výkyvom k dlhodobému prejedaniu sa.

Pri strave, v ktorej je ako hlavný zdroj energie tuk namiesto sacharidov, dokáže telo nasýtenie signalizovať včas. Ďalšou výhodou nízkosacharidovej stravy je postupná zmena chutí. Mnohí z nás majú neustále "chuť na sladké". Paradoxne, čím menej sacharidov prijmeme, tým je táto "chuť na sladké" menšia.

Ako vyhrať boj s obezitou

Zásob tuku sa dá zbaviť veľmi jednoducho - obmedzením tvorby inzulínu. Znížením príjmu sacharidov v strave sa znižuje aj tvorba inzulínu. Všetky prebytočné sacharidy, ktoré telo nedokáže využiť ako okamžitý zdroj energie (čiže prevažnú väčšinu), sa v pečeni premieňajú na triglyceridy (skladová forma tuku v ľudskom organizme) a glykogén (skladová forma škrobu).

Inzulín, tzv. "skladový" hormón, sa v reakcii na nadmernú konzumáciu sacharidov vylúči do krvi v nadmerných množstvách a následne signalizuje bunkám v tele:

  1. aby skladovali čo najviac triglyceridov a glykogénu (t.j. aby "priberali"),
  2. aby sa nezbavovali triglyceridov (t.j. aby "nechudli").

Moderné paleo odporúča také zloženie jedálneho lístka, ktorý vedie k úprave hmotnosti. Optimálnu hmotnosť je následne ľahké si udržať.

Liečba obezity paleo výživou rieši príčiny obezity, nie následky, t.j. odstraňuje dôvod, pre ktorý obezita vzniká. Je to gurmánsky spôsob stravovania sa, postavený na prírodných surovinách, t.j. strava vám bude veľmi chutiť, nebudete hadovať ani sa inak obmedzovať a popritom schudnete :)

Paleo strava nepoužíva "náhrady" potravín ani výživové doplnky, obsahuje obrovské množstvá vitamínov a má dlhodobý pozitívny vplyv na celkový zdravotný stav, po fyzickej aj psychickej stránke.

Ak máte záujem, na základe vášho zdravotného stavu a krvných výsledkov vám radi vypracujeme individuálny nutričný plán. Objednajte sa teraz, napíšte na info@paleo.sk.