Vyhľadávanie

Liečba cukrovky stravou

Diabetes druhého typu je jedným z najrozšírenejších civilizačných ochorení, ktoré priamo súvisí s množstvom a zložením našej stravy. Dobrá správa je, že zmenou jedálneho lístka je možné priebeh ochorenia nielen zmierniť ale dokonca ho zvrátiť. Čiastočne to platí aj pre cukrovku prvého typu.

 

V bežnej strave prijmeme denne až 300 a viac gramov sacharidov. Takéto množstvo vedie k tvorbe prebytočnej krvnej glukózy a nadmernému vylučovaniu inzulínu, ktoré môže viesť dlhodobo až k inzulínovej rezistencii a vysileniu pankreasu. K tomuto javu prispieva tiež vysoká spotreba rastlinných olejov.

Cukrovka vzniká postupne

Vysoká spotreba sacharidov vedie k nadmernej produkcii inzulínu, ktorý skladuje prebytočné nutrienty do tukových tkanív. Takéto núdzové riešenie je však dočasné - časom dôjde k momentu, keď sú bunky "naplnené po okraj" a začínajú strácať schopnosť reagovať na inzulín. Organizmus na tento problém reaguje zvýšenou produkciou inzulínu, avšak tento aj tak nedokáže „presvedčiť" bunky, aby uskladnili ešte viac nutrientov. Vtedy hovoríme o tzv. inzulínovej rezistencii. Vzniká tak situácia, keď sa v krvi nachádza vysoký objem neuskladniteľnej glukózy (ktorá je toxická) a nevyužitého inzulínu (ktorý je silno prozápalový).

Beta bunky pankreasu detekujú narastajúce množstvá glukózy v krvi, ktorú sa snažia odstrániť ešte väčším objemom vyprodukovaného inzulínu. V konečnom dôsledku sa môžu úplne vysiliť a prestať produkovať inzulín - vzniká tzv. diabetes typu 2. Cukrovkári si musia inzulín dodávať injekčnou formou, v opačnom prípade by nekontrolovateľné vysoké hladiny krvnej glukózy mohli veľmi rýchlo poškodiť rôzne tkanivá (od očnej sietnice až po šľachy a svaly na nohách).

Vysoká spotreba rastlinných olejov vedie k tvorbe "nekvalitného" cholesterolu, ktorý je základným stavebným prvkom bunkových membrán. Rastlinné oleje obsahujú vysoký podiel polynenasýtených mastných kyselín typu omega 6, ktoré sa tak dostávajú vo veľkých množstvách do bunkových membrán a ešte viac zhoršujú inzulínovú rezistenciu.

Stravovanie sa podľa princípov paleo má preukázaný pozitívny vplyv na liečbu cukrovky. Čím skôr sa toto ochorenie podchytí, tým je liečba efektívnejšia. Ak máte dlhodobo zvýšenú hladinu cukru v krvi, alebo u vás už diagnostikovali diabetes, je najvyšší čas zmeniť stravovanie. Ak máte záujem, na základe vášho zdravotného stavu a krvných výsledkov vám radi vypracujeme individuálny nutričný plán. Objednajte sa teraz, napíšte na info@paleo.sk.