Vyhľadávanie

Liečba celiakie stravou

Výskyt celiakie a rastúci trend tohto ochorenia priamo koreluje s rastúcou spotrebou obilnín, hlavne vo vyspelých krajinách. V odbornej aj laickej verejnosti prevláda mylné presvedčenie, že riešením je pri celiakii náhrada obilninových produktov ich bezlepkovými "súrodencami". Tento prístup nerieši podstatu problému, iba jeho symptómy.

 

Lepok (glutén) je bielkovina rastlinného pôvodu, ktorá sa nachádza vo väčšine obilnín. Naše telo túto bielkovinu nedokáže spracovať. Lepok môže spôsobovať potravinovú intoleranciu, alergickú reakciu a v najhoršom prípade dokáže vyprovokovať autoimunitnú reakciu, keď sa v tele vytvárajú protilátky proti vlastným črevným bunkám, a to je celiakia.

Skúsenosti mnohých celiatikov a ľudí s preukázanou intoleranciou na glutén potvrdzujú, že náhrada bežných obilninových potravín bezlepkovými variáciami nie je dokonalým ani dlhodobým riešením. Rôzne druhy bezlepkových múk a produktov z nich vyrobených (okrem toho, že nie sú veľmi chutné), stále obsahujú ďalšie problematické a potenciálne alergénne látky (rastlinné bielkoviny).

Paleo stravovanie sa je pre celiatikov ideálnym a navyše nutrične veľmi bohatým spôsobom výživy. Ak máte záujem, na základe vášho zdravotného stavu a krvných výsledkov vám radi vypracujeme individuálny nutričný plán. Objednajte sa teraz, napíšte na info@paleo.sk.