Vyhľadávanie

Liečba autoimunitných a zápalových ochorení stravou

Len v USA trpí niektorým z vyše 80 dodnes popísaných autoimunitných ochorení takmer 50 miliónov ľudí*. Výskyt zápalových a autoimunitných ochorení, akými sú napríklad reumatická artritída, psoriáza, skleróza multiplex, celiakia a mnohé ďalšie, je podľa najnovších štúdií spojený aj s rastúcou spotrebou technologicky spracovaných potravín a polotovarov s vysokým obsahom chemických látok, alergénov, a prozápalových zložiek.

 

Vplyv stravy na autoimunitné zápalové ochorenia

Aj keď neexistuje žiadna konkrétna diéta, ktorá by liečila plošne všetky autoimunitné a zápalové ochorenia, mnohé klinické štúdie preukázali pozitívny vplyv niektorých zložiek a parametrov potravy na niektoré z týchto ochorení. Za všeobecne najprospešnejšiu stravu, ktorá podporuje liečbu autoimunitných a zápalových ochorení, je možné považovať stravu bohatú na antioxidanty, vitamíny a omega 3 mastné kyseliny. Pri mnohých autoimunitných a zápalových ochoreniach bol tiež preukázaný pozitívny vplyv vitamínu D. Tohto vitamínu nie je prakticky možné získať dostatok výlučne zo stravy, je nevyhnutný aj pobyt na slnku. Vitamín D si telo dokáže pri pobyte na slnku vyrobiť z cholesterolu.

Paleo strava pozostávajúca hlavne z kvalitnej zeleniny a ovocia a kvalitných živočíšnych tukov a bielkovín má silný protizápalový charakter.

Autoimúnne zápalové ochorenia sú tak často len reakciou nášho imunitného systému na tisíce zápalových ložísk a poškodených buniek, s ktorými naše biele krvinky "bojujú" rovnakým spôsobom, ako s vonkajším nepriateľom. Vylúčením prozápalových zložiek potravy môžeme dosiahnuť upokojenie imunitného systému a zmiernenie rôznych zápalových prejavov. Prechodom na sladké paleo zabezpečíme vylúčenie gluténu, lektínu a rastlinných olejov zo stravy. Prechodom na klasické alebo ketogenické paleo navyše obmedzíme príjem sacharidov, ktoré tiež môžu zhoršovať zápalové reakcie.

Ak máte záujem, na základe vášho zdravotného stavu a krvných výsledkov vám radi vypracujeme individuálny nutričný plán. Objednajte sa teraz, napíšte na info@paleo.sk.

*AARDA - American Autoimmune Related Disease Association, Inc. (www.aarda.org)