Vyhľadávanie

Liečba alergií stravou

Nie za všetky alergie môže znečistené životné prostredie. Vylúčením alergénnych zložiek z potravy môžeme utlmiť mnohé alergické reakcie. Podľa medzinárodného prieskumu paleo komunity je jedným z najčastejšie udávaných zlepšení zdravotného stavu práve zmiernenie alebo zmiznutie alergií.

Prečo alergie vznikajú

Pre ostatné tri desaťročia je príznačný konštantný medziročný nárast potravinových alergií, sezónnych alergií, nárast výskytu atopických ekzémov a mnohých ďalších alergických reakcií na prostredie. V bežnej "západnej" strave sa nachádza množstvo látok, ktoré sa dajú označiť ako "pro-zápalové" (t.j. spôsobujúce zápal). Zoznam však môžeme rozšíriť aj o ďalšie potenciálne alergény:

  1. Laktóza. Významná časť svetovej populácie má tzv. laktózovú intoleranciu, t.j. mnohí dospelí ľudia nedokážu mliečne výrobky optimálne stráviť.
  2. Kazeín. Tento mliečny proteín, podobne ako laktózu, významná časť dospelej populácie nedokáže optimálne stráviť. Je považovaný za silný alergén. Podľa dát z tzv. Čínskej štúdie príjem kazeínu silno koreluje s chronickými civilizačnými ochoreniami.
  3. Solaníny. Nachádzajú sa tzv. solanínovej zelenine (paradajka, paprika, zemiaky) a správajú sa podobne ako glutén a lektín.
  4. "E-čka". V moderných balených a rafinovaných potravinách a polotovaroch sa nachádza množstvo cudzorodých chemických látok, ktoré majú za úlohu zlepšiť trvanlivosť, chuť, vôňu a farbu potravín. Malá časť z nich sú neškodné extrakty prírodného pôvodu, avšak zvyšná väčšina sú často chemikálie, na ktoré ľudské telo nie je zvyknuté a môžu vyvolávať široké spektrum zdravotných problémov.

Vylúčením prozápalových a alergénnych zložiek z potravy významne stúpa pravdepodobnosť vymiznutia príznakov sezónnych (a ďalších) alergií. Podľa medzinárodného prieskumu paleo komunity je jedným z najčastejšie udávaných zlepšení práve zmiznutie sezónnych alergií.

Jedálny lístok zostavený podľa princípov paleo obsahuje minimálne množstvá prozápalových a alergénnych zložiek. Je pravdepodobné, že ak trpíte rôznymi alergiami, zmena stravy môže váš zdravotný stav a kvalitu života výrazne zlepšiť. Ak máte záujem, na základe vášho zdravotného stavu a krvných výsledkov vám radi vypracujeme individuálny nutričný plán. Objednajte sa teraz, napíšte na info@paleo.sk.