Vyhľadávanie

Odstránenie sezónnych alergií

Vylúčením alergénnych zložiek z potravy môžeme utlmiť rôzne alergické reakcie. Podľa medzinárodného prieskumu paleo komunity je jedným z najčastejšie udávaných zlepšení práve odstránenie alergií.

Ako uvádzame v článku o zápalových ochoreniach, v bežnej "západnej" strave sa nachádza množstvo látok, ktoré sa dajú označiť ako "pro-zápalové" (t.j. spôsobujúce zápal). Zoznam však môžeme rozšíriť aj o ďalšie potenciálne alergény:

  1. Laktóza. Ako uvádzame v článku o trávení, významná časť svetovej populácie má tzv. laktózovú intoleranciu, t.j. mnohí dospelí ľudia nedokážu mliečne výrobky optimálne stráviť.
  2. Kazeín. Tento mliečny proteín, podobne ako laktózu, významná časť dospelej populácie nedokáže optimálne stráviť. Je považovaný za silný alergén. Podľa dát z tzv. Čínskej štúdie príjem kazeínu silno koreluje s chronickými civilizačnými ochoreniami.
  3. Solaníny. Nachádzajú sa tzv. solanínovej zelenine (paradajka, paprika, zemiaky) a správajú sa podobne ako glutén a lektín (viď článok o zápalových ochoreniach).
  4. "E-čka". V moderných balených a rafinovaných potravinách sa nachádza množstvo cudzorodých chemických látok, ktoré majú za úlohu zlepšiť trvanlivosť, chuť, vôňu a farbu potravín. Malá časť z nich sú neškodné extrakty prírodného pôvodu, avšak zvyšná väčšina sú často chemikálie, na ktoré ľudské telo nie je zvyknuté a môžu vyvolávať široké spektrum zdravotných problémov.

Vylúčením prozápalových a alergénnych zložiek z potravy významne stúpa pravdepodobnosť utlmenia auto-imunitných reakcií a zmiznutie príznakov sezónnych (a ďalších) alergií. Podľa medzinárodného prieskumu paleo komunity je jedným z najčastejšie udávaných zlepšení práve zmiznutie sezónnych alergií. Väčšinu prozápalových a alergénnych zložiek dokážete z potravy odstrániť prechodom na paleo. Ak radi experimentujete, niektoré otázne potraviny môžete otestovať prostredníctvom domáceho potravinového testu.

Ďalšie benefity paleo nájdete v menu vľavo alebo v prehľade.

<< predchádzajúci benefit

nasledujúci benefit >>

 


Odborné informácie v článku vychádzajú z nasledujúcich zdrojov: Robb Wolf: Paleo diéta, 2011; Mark Sisson: Praveký plan, 2009; Chris Kresser: Personal Paleo Diet, 2013